indie
indie

Gry indie, które warto znać

Gry indie, czyli niezależne gry komputerowe, zyskują swoją popularność na świecie i gromadzą coraz więcej fanów.
Gry indie, czyli niezależne gry komputerowe, zyskują swoją popularność na świecie i gromadzą coraz więcej fanów.

Gry indie, czyli niezależne gry komputerowe, zyskują swoją popularność na świecie i gromadzą coraz więcej fanów. Nazwa pochodzi od procesu tworzenia gier – mówi o tym, że tytuł stworzony został przez małą grupę ludzi (lub jedną osobę) bez finansowego udziału większych wydawnictw. Ograniczony budżet uzupełniany jest jednak przez bardzo dużą inwencję twórczą autorów, oryginalne rozwiązania fabularne i nietypowe formy rozgrywki. Przede wszystkim należy docenić intrygującą warstwę wizualną, którą możemy spotkać często w grach typu indie. Mechanika gier często zależy od gatunku, na którym postanowili pracować twórcy. Możemy spotkać się więc z grami logicznymi, platformowymi i fabularnymi. Bardzo wiele gier niezależnych posiada tłumaczenia na język polski. 

Gry logiczne i strategiczne typu indie 

Jeżeli jesteśmy pasjonatami gier logicznych, powinniśmy zajrzeć również do oferty proponowanej przez twórców indie. Każda z gier charakteryzuje się oryginalnym pomysłem na rozgrywkę, więc gracz na pewno znajdzie coś dla siebie. Gra Prison Architekt to symulator więzienia o zaostrzonym rygorze. Do naszych zadań należy zarządzanie nim, co nie zawsze stanowi łatwe zadanie.

Innym typem gier – tym razem wywodzącym się z klasycznych gier logicznych – jest np. pozycja Human Fall Flat. Gra zainteresuje szczególnie osoby, które preferują gry opierające się o rozgrywkę na podstawie zasad fizyki. Nasz bohater musi wydostać się z fantastycznej krainy snów – o tym, czy mu się powiedzie, decydują przede wszystkim podjęte przez nas decyzje i właściwy sposób wykorzystywania praw fizyki. 

Gry przygodowe typu indie

Rodzajem gier, po które najchętniej sięgamy, są gry z gatunku przygodowych. Fani survivalu z pewnością zainteresują się tytułem Symmetry od polskiego studia Sleepless Clinic z Bielska-Białej. Fabuła opiera się na wędrówce grupy badawczej, która musi wydostać się ze skutej lodem, nieznanej planety. Ta dwuwymiarowa gra niezależnych twórców z pewnością dostarczy rozrywki i zapewni możliwość sterowania naszymi bohaterami w niesprzyjających, wymagających podejmowania trudnych decyzji, warunkach. 

Charakterystyczna szata graficzna skupia naszą uwagę przede wszystkim na rozgrywce – dwuwymiarowa szata graficzna w pomysłowy sposób prezentuje trudne warunki panujące na planecie. 

Autorzy gier indie prezentują swoją ofertę również zwolennikom gier platformowych. W tym przypadku na wyróżnienie zasługuje przede wszystkim tytuł My memory of us. Intrygująca fabuła tej dwuwymiarowej gry o elementach platformówki opiera się na rzeczywistych zdarzeniach mających miejsce w czasie niemieckiej okupacji Polski w okresie II wojny światowej.

My memory of us

Rozgrywka odnosi się również do sytuacji panującej w żydowskich gettach. Gracze interesujący się historią z pewnością docenią nietypową szatę graficzną, która z jednej strony wprowadza w okres wojenny, z drugiej stanowi oryginalny pomysł na zaprezentowanie opowieści. 

Klucze do wielu z wymienionych gier kupisz w naszym sklepie!