Call of Duty
Call of Duty

Historia gier z serii Call of Duty

Call of Duty to jedna z najbardziej zasłużonych serii gier. Kolejne odsłony biją rekordy sprzedaży i stają się kultowe.
Call of Duty to jedna z najbardziej zasłużonych serii gier. Kolejne odsłony biją rekordy sprzedaży i stają się kultowe.

Call of Duty to jedna z najbardziej zasłużonych serii dla branży gier komputerowych. Kolejne jej odsłony biją rekordy sprzedaży, postaci które się w nich pojawiają stają się kultowe, a wiele tytułów konkurencji stara się naśladować filmowy styl, który w swoich produkcjach stosuje Activision. 

Odsłony przed Modern Warfare

Pierwsze 6 odsłon cyklu to gry dziejące się w czasie Drugiej Wojny Światowej. Jak na ówczesne czasy, charakteryzowały się przede wszystkim dobrym AI oraz ciekawymi misjami. Każde zadanie składało się ze wstępu z jasno podanym celem oraz umotywowaniem fabularnym. Dodatkowo, mieliśmy często możliwość poznania historii naszego bohatera.

Tytuły takie jak Call of Duty, Call of Duty 3 czy Finest Hour do dziś budzą wiele emocji. Wszystkie jednak były do siebie bardzo zbliżone mechanicznie, a silnik graficzny w roku 2006 zaczynał być już przestarzały. 

Modern Warfare

Można śmiało uznać to za odłam serii, opowiadający o czasach współczesnych, lub w przypadku niektórych tytułów o niedalekiej przyszłości. Pierwsza część wydana została w roku 2007 i z miejsca stała się klasykiem. Pamiętna misja w Prypeci do dziś podawana jest jako przykład fantastycznie zaplanowanej misji, która budzi zarówno emocje pod kątem gameplayu jak i wydarzeń fabularnych.

Część spod szyldu Modern Warfare skupiają się na konflikcie sił amerykańsko-brytyjskich z fanatycznymi, rosyjskimi terrorystami. Odświeżony silnik graficzny oraz ciekawie skonstruowane misje dodały do serii powiewu świeżości. Kolejne odsłony nawiązywały do pierwowzoru zarówno mechaniką i jak i fabułą.

Call of Duty Black Ops

Podobnie jak Modern Warfe, jest to odseparowana fabularnie gra z serii Call of Duty. Tym razem czasowy zakres historii jest większy, a kolejne części dzieją się nawet kilkadziesiąt lat po sobie. Motywem przewodnim jest walka o zasoby naturalne, katastrofy ekologiczne oraz konflikty zbrojne w Afryce. Seria nie była bardzo innowacyjna, ale stawiała na nieco dojrzalszą fabułę, starając się opowiedzieć ją z różnych perspektyw oraz poruszając trudne tematy. Mimo iż Black Ops ma wielu fanów, to nie sprzedawało się nigdy tak dobrze jak kolejne odsłony Modern Warfare.

Call of Duty Black Ops kupicie w naszym sklepie!

Pozostałe części

Wśród odsłon na komputery osobiste i konsole, najbardziej wyróżniają się dwa tytuły. WWII oraz Ghost. Fabularnie są to zupełnie odseparowane gry, niemające związku z innymi seriami. Obie jednak opowiadają ciekawe historie z ciekawym, słodko-gorzkim zakończeniem. Mechaniką gry nie odstają od pozostałych części, oferując świetną grafikę i dynamiczną rozgrywkę. 

Warto nadmienić, że kilka odsłon Call of Duty wyszło również na telefony i zostały one bardzo dobrze przyjęte. Twórcy postawili na optymalizację, dzięki czemu nawet starsze telefony nie mają problemu z odpaleniem gier, oraz na precyzyjne sterowanie, które działa bardzo dobrze jak na możliwości ekranów dotykowych. Mimo przyzwoitego wykonania, wciąż są one znacznie mniej popularne od wydań PC-towych.