Outlast
Outlast

Outlast – dlaczego warto zagrać?

Wydana w 2013 roku produkcja do dziś cieszy się ogromną popularnością wśród fanów horrorów. Dlaczego warto zagrać w Outlast?
Wydana w 2013 roku produkcja do dziś cieszy się ogromną popularnością wśród fanów horrorów. Dlaczego warto zagrać w Outlast?

W ciągu ostatniej dekady ukazało się wiele gier komputerowych z gatunku horror, które zaskakują graczy efektywnym wykorzystaniem klimatu grozy i ciekawą rozgrywką. Jednym z najgłośniejszych tytułów z tego gatunku, który do dziś uważany jest za jeden z najlepiej zrealizowanych horrorów, jest gra Outlast autorstwa kanadyjskiego studia Red Barrels. Wydana w 2013 roku produkcja do dziś cieszy się ogromną popularnością wśród fanów horrorów. Dlaczego warto zagrać w Outlast i czym wyróżnia się na tle innych horrorów?

Na czym polega gra Outlast?

Outlast to gra z gatunku survival horror w perspektywie pierwszoosobowej, w której zadaniem gracza jest rozwiązywanie kolejnych wątków fabularnych oraz przetrwanie w nieprzyjaznym świecie gry. Wciela się on w reportera Milesa Upshura, który odwiedza opuszczony szpital psychiatryczny w Kolorado. Wyposażony w kamerę z noktowizorem stara się odkryć tajemnicę szpitala, o którym krążą niepokojące plotki. Przeczesując teren placówki, Miles odkrywa długą historię przerażających eksperymentów medycznych, jakie miały tu miejsce, ale również demonicznych rytuałów.

Ciekawe zastosowanie w Outlaście znalazła kamera z noktowizorem, którą protagonista posiada przy sobie przez większość gry. Pokoje i korytarze szpitala psychiatrycznego są całkowicie ciemne, dlatego gracz musi używać kamery do ich oświetlenia. Z tego powodu podczas gry konieczne jest zbieranie ukrytych w różnych lokacjach baterii, które zasilają kamerę i pozwalają na używanie noktowizora.

Jak na horror przystało, gra posiada ciężki, pełen grozy klimat i tzw. jumpscare’y, czyli sceny mające na celu przestraszenie gracza. W Outlaście nie zabrakło również brutalnych scen z gatunku gore i budującej napięcie muzyki.

Outlast – nowatorska rozgrywka i ciekawa fabuła

Na dużą pochwałę zasługuje fabuła gry Outlast, która jest wyjątkowo dopracowana. Dla fana horrorów motyw opuszczonego szpitala psychiatrycznego może wydawać się liniowy i mało oryginalny, lecz dzięki zwrotom akcji oraz ciekawym rozwiązaniom narracyjnym fabuła potrafi zrobić wrażenie. W trakcie rozgrywki gracz znajduje kolejne notatki, które wprowadzają go w nowe wątki fabularne i objaśniają te już rozpoczęte. Dzięki temu ma on poczucie, że samodzielnie odkrywa fabułę gry i jest zmuszony do dokładnego eksplorowania każdej napotkanej lokacji.

Dokładna eksploracja nie zawsze jest jednak możliwa, ponieważ protagonista nie jest w szpitalu psychiatrycznym sam i przez większość gry musi uciekać przed groźnymi przeciwnikami. W niektórych segmentach ucieczka jest bardzo dynamiczna, podczas gdy w innych gracz ma złudne poczucie bezpieczeństwa i nie spodziewa się ataku, co doskonale buduje klimat grozy. Ponadto w Outlaście wykorzystano motyw ukrywania się przed przeciwnikami, znany z innych gier z gatunku survival horror.

W znanym serwisie Metacritic gra uzyskała średnią ocen 80/100. W 2014 roku ukazał się dodatek do gry o tytule Whistleblower, który stanowi prequel do głównej fabuły. W 2017 roku wydano natomiast Outlast 2, opowiadający inną historię, luźno powiązaną z fabułą pierwszej gry.