Valorant Top
Valorant Top

Valorant – następca Counter Strike i Overwatch?

Nowa produkcja od znanego studia Riot Games stworzyła dość spore zamieszanie na rynku gier. Valorant - bo tak nazywa się gra - to pierwszoosobowy shooter, który w dużej mierze opiera się na założeniach podobnych do Counter Strike’a.
Nowa produkcja od znanego studia Riot Games stworzyła dość spore zamieszanie na rynku gier. Valorant - bo tak nazywa się gra - to pierwszoosobowy shooter, który w dużej mierze opiera się na założeniach podobnych do Counter Strike’a.

Nowa produkcja od znanego studia Riot Games stworzyła dość spore zamieszanie na rynku gier. Valorant – bo tak nazywa się gra – to pierwszoosobowy shooter, który w dużej mierze opiera się na założeniach podobnych do Counter Strike’a. Podobnie jak tam można spotkać się tu z systemem “Easy to play, hard to master”. W mechanice gra jest prosta, chodzi o to, by zabić wroga, czy też podłożyć bombę w odpowiednim miejscu. Profesjonalna rozgrywka wymaga jednak świetnej celności, znajomości mapy i komunikacji.

O co chodzi w Valorant?

Rozgrywka opiera się o typowe dla FPS-a zasady. Gracze dzielą się na dwie pięcioosobowe drużyny. Obecnie dostępny jest tryb, w którym naszym zadaniem jest podłożenie bomby na jednym z dostępnych miejsc. Są to podobne do Counter Strike’a bombsite’y. Kilka map, na których można grać w zamkniętej becie, zawiera dwa lub trzy takie lokalizacje. Dużą zmianą jest to, że przed rozgrywką wybieramy swoją postać. Każda z nich ma swoje unikatowe zdolności. Są to odpowiedniki granatów ogłuszających, czy też dymnych, ale w arsenale bohaterów znajdą się także latające noże, czy strzały wykrywające wrogów – ogółem możliwości jest niesamowicie dużo.

Gra w Valorant jest stosukowo prosta. Wszystko opiera się głównie o umiejętności strzelania z kilku dostępnych broni. Kupujemy je na początku rundy. Arsenał jest obecnie dość duży w porównaniu do innych tego typu gier. Można jednak zauważyć pewne podobieństwa do Counter Strike’a. Narzędzia, które poprowadzą drużynę do zwycięstwa to pistolety, PM-y, karabiny, snajperki oraz broń ciężka (dla przykładu RKM). W grze kupujemy również akcesoria, takie jak możliwość skorzystania z umiejętności bohatera, czy też kamizelka kuloodporna zwiększająca pancerz, przez co możemy przyjąć więcej obrażeń.

Pod względem technicznym Valorant działa oszałamiająco dobrze, nawet we wczesnej wersji. Grafika co prawda nie jest wymagająca, lecz bardzo czytelna i przyjazna. Tytuł nie wymaga mocnego sprzętu, przez co zagrać będą mogli praktycznie wszyscy. Obecnie trzeba zdobyć dostęp do zamkniętej bety, aby sprawdzić grę, lecz w niedalekiej przyszłości będzie ona dostępna w pełni za darmo w modelu F2P.

Valorant
Valorant

E-sportowy sen

Valorant to kolejny tytuł skupiający się na rozgrywaniu ligowych rozgrywek na wirtualnych arenach. W grze dostępny będzie system rankingowy, tak by najlepsi gracze mieli tu pole do popisu. Producent to Riot Games, twórcy między innymi League of Legends. Można więc być pewnym, że po premierze będą dość często pojawiać się turnieje, gdzie będą zmagać się najlepsze drużyny ze świata.

Tytuł ma duży potencjał do elektronicznego sportu. Celowanie i strzelanie to typowa mieszanka Counter Strike’a i Call of Duty – wyjadacze tych tytułów poczują się jak u siebie. System ekonomii oraz projekt map bardzo mocno utwierdza w przekonaniu, że taktyka będzie tu nie mniej ważna niż sama celność. W ten sposób wielu profesjonalnych graczy już teraz deklaruje, że Valorant będzie ich główną grą. E-sportowa gra od tak dużego studia, jak Riot Games – to musi się udać, lecz z laurami poczekajmy do premiery.