FIFA
FIFA

Jak zmieniała się seria FIFA na przestrzeni lat

Rzut izometryczny na murawę boiska i licencja na kilkadziesiąt drużyn narodowych stały się zalążkiem legendarnej serii gry piłkarskiej, która generuje dzisiaj ogromne zyski dla EA, głównie ze względu na internetowy tryb FIFA Ultimate Team (FUT).
Rzut izometryczny na murawę boiska i licencja na kilkadziesiąt drużyn narodowych stały się zalążkiem legendarnej serii gry piłkarskiej, która generuje dzisiaj ogromne zyski dla EA, głównie ze względu na internetowy tryb FIFA Ultimate Team (FUT).

Seria FIFA rozpoczęła się od edycji FIFA International Soccer. Gra, która wyszła spod skrzydeł EA, była wtedy konkurencją dla kultowego Sensible Soccer. Rzut izometryczny na murawę boiska i licencja na kilkadziesiąt drużyn narodowych stały się zalążkiem legendarnej serii gry piłkarskiej, która generuje dzisiaj ogromne zyski dla EA, głównie ze względu na internetowy tryb FIFA Ultimate Team (FUT). 

Kolejny rywal po Sensible Soccer

Zanim FIFA rozwinęła się do tego stopnia, że stała się niemal globalną rozgrywką, przez ponad dwadzieścia lat skrupulatnie pojawiały się kolejne edycje odzwierciedlające piłkarski świat w następujących po sobie sezonach.

EA wypuszczało kolejne edycje gry z jednorocznym odstępem. Dodatkowo poza standardowymi wydaniami, gdy w rzeczywistym świecie odbywały się wielkie turnieje piłkarskie, takie jak na przykład mundial w Korei i Japonii pojawiały się specjalne edycje Fify.

Tym sposobem FIFA zadomowiła się na stałe u miłośników wirtualnej piłki nożnej, a jedyną poważną konkurencją, która wyrosła stał się Pro Evolution Soccer (Winning Eleven).

Rywal Fify to dzieło japońskiej firmy Konami, która odpowiada między innymi za Metal Gear Solid. W PES’ie od zawsze najbardziej ceniona była grywalność, natomiast FIFA poziomem licencji i dopracowaniem trybów single player powalała na kolana japońskiego rywala. Tym sposobem corocznie na internetowych forach odbywały się dyskusje, która z gier jest prawdziwym liderem i jako jedyna może być nazywana prawdziwą grą piłkarską. Dyskusji nie było końca. 

Seria FIFA ewoluowała etapami

W FIFA 96 pierwszy raz w historii pojawiła się trójwymiarowa grafika, a mecze zaczęły upodabniać się do transmisji telewizyjnych. Pomimo że w dzisiejszych czasach grafika z tamtego okresu wydaje się groteskowa, wyświetlane na monitorze kineskopowym w 1996 roku rozgrywki wprawiały w zachwyt. W FIFA 97 pojawił się wariant rozgrywek ligowych oraz możliwość gry w piłkę halową. FIFA 98 Road To World Cup to edycja gry, która pojawiła się z okazji Mistrzostw Świata we Francji w 1998 roku. Gra została wysoko nagrodzona, a recenzenci docenili niezwykły poziom realizmu.

W FIFA 99 producenci poprawili grafikę i skorygowali wiele aspektów gry, ale godne zauważenia jest pojawienie się w tej edycji dwóch polskich klubów piłkarskich. Chodzi tutaj o Amica Wronki oraz ŁKS Łódź. FIFA 2000 to kolejne ulepszenia i nowe drużyny, z polskich klubów na wskazanie zasługuje fakt pojawienia się Widzewa Łódź (Rest of World), a także reprezentacji Polski (International).

FIFA

FIFA 2001 to całkowicie nowy silnik graficzny, rozgrywka w tej edycji stała się widowiskowa i dynamiczna co bardzo przełożyło się na grywalność.

Seria FIFA 2002 dała możliwość zagrania w nielicencjonowanych odpowiednikach Champions Leauge i Pucharu UEFA. Poza tym można było stworzyć własny klub i zawodnika. FIFA 2003 to zmiana interfejsu i poprawa grafiki, gameplay wyraźnie się różnił. Przez wielu graczy w tamtych latach grywalność FIFA 2003 została oceniona na celującą. FIFA 2004 to kolejne poprawki naniesione na oprawę graficzną i nowy tryb kariery. Ta edycja została bardzo mocno skrytykowana za schematyczność akcji, po których padały bramki. Wydaje się to zaskakujące, bo zarzut ten stoi w opozycji, do tego za co chwalona była edycja z 2003. 

Kolejne lata przebiegały analogicznie, a FIFA stopniowo ewoluowała, będąc co jakiś czas obiektem sporej krytyki. Kluczowym i przełomowym momentem dla EA Sports okazało się wprowadzenie trybu FIFA Ultimate Team w wydaniu FIFA 10.

FIFA Ultimate Team

EA Sports dokonało przy odsłonie FIFA 10 genialnego posunięcia. Utworzony został internetowy tryb, w którym każdy z graczy może stworzyć i prowadzić swój klub piłkarski, sprzedawać i kupować karty z piłkarzami na internetowym rynku, rywalizować w ligach i turniejach, kupować paczki za realne pieniądze bądź punkty zdobyte za dobrą grę, poprawiać pozycję w rankingach swojego zespołu, a przede wszystkim poświęcać ogromne ilości czasu na wszystko, co związane z FUT-em.

Tryb FIFA Ultimate Team stał się głównym motorem napędowym serii, a dzisiaj większość graczy FIFA kupuje produkt ze względu na możliwość rywalizacji w coraz bardziej rozbudowanym trybie. 

Gry z serii FIFA kupisz w naszych sklepie: